R3 ? oznaczenie rzędowego silnika spalinowego

Wahacz Wahacz
R3 (silnik) Ten artykuł dotyczy układu silników spalinowych.
Zobacz też: inne znaczenia tego słowa. Blok silnika zbudowanego w układzie R3 Reihenmotor Drei Zylinder.gif R3 ? oznaczenie rzędowego silnika spalinowego o trzech cylindrach ułożonych w jednym rzędzie. Ponieważ pełny cykl pracy silnika czterosuwowego wynosi 720° - zatem w takim silniku kąt obrotu wału korbowego ustawiony jest jako 240° ? sąsiednie czopy na wale korbowym są przesunięte w stosunku do osi wału o ten kąt tak, by fazy pracy poszczególnych cylindrów były przesunięte w czasie o tyle, aby suw pracy był w równych odstępach czasu. Tak ustawiony kąt pozwala zminimalizować drgania silnika1.

Dla lepszego wyrównoważenia często stosuje się wałki wyrównoważające.

Kolejność zapłonu dla silnika czterosuwowego to 1-2-3 lub 1-3-22.

W przypadku silnika dwusuwowego (gdzie pełen cykl pracy wynosi 360° - czopy korbowe są przesunięte względem siebie o kąt 120°.

Z uwagi na dobre wyrównoważenie takiego silnika przez wiele lat układ R3 był stosowany zasadniczo tylko dla dwusuwów. Coraz częstsze od lat 70.
XX wieku stosowanie przeniesienia napędu samochodów osobowych na przednią oś praktycznie wymusiło poprzeczne ustawienie silnika - i aby zmniejszyć jego długość zastosowano układ R3. Samochody z silnikami w układzie R3 Jednym z najmniejszych seryjnie produkowanym silnikiem w tym układzie jest Suzuki F5A o pojemności 543 cm?, który był używany w Suzuki Alto oraz Suzuki Fronte. Również Smart Fortwo wyposażony jest w silniki o tym układzie: benzynowe o pojemnościach 600, 700 i 1000 cm? oraz Diesla o pojemności 800 cm?. Volkswagen AG zainstalował silniki w tym układzie w samochodach Audi A2, Volkswagen Polo, SEAT Ibiza oraz Škoda Fabia.

W samochodach użyto wariantów o pojemnościach od 1,2 dm? do 1,4 dm?.

Jednostki wyposażone są w cztery zawory na cylinder3.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/R3_(silnik)

Rodzinne auta

Jeśli planujemy w najbliższym czasie powiększenie rodziny, nasz samochód również powinien być do tego przygotowany.
Wiele osób posiadających jedno lub więcej dzieci wymienia dotychczasowe modele samochodów na bardziej wygodne i praktyczne auta.
Jakie cechy powinien mieć samochód dla rodziny? Przede wszystkim, powinien być o wiele większy niż standardowe auto ? dobrze tutaj sprawdzą się modele kombi, które posiadają o wiele więcej przestrzeni.
Dodatkowym atutem będzie na pewno spory bagażnik, w którym zmieści się na przykład wózek czy nosidełko.

Przyszli rodzice nieraz nie zdają sobie sprawy, że wraz z małym dzieckiem trzeba przewozić naprawdę mnóstwo rzeczy różnych rozmiarów.

Gdzie sprzedać uszkodzone auto?

Zamiast samochód złomować, można go niby sprzedać.

Jednak czy jest etyczne sprzedawanie samochodu, którego nie opłaca się naprawiać? No cóż - w naszym narodzie rzadko mamy takie dylematy - niestety. Jeżeli wystawimy samochód tanio, dokładnie opisując jego stan techniczny i znajdzie się kupiec - to problemu nie ma, postępujemy uczciwie.

Jednak jeżeli zamierzamy oszukać kogoś i sprzedać samochód w złym stanie technicznym jakby był w dobrym stanie - to puknijmy się w łeb.

Na rynku nie brakuje firm skupujących stare samochody, które są uszkodzone - może więc warto skorzystać z takie oferty, zamiast oszukiwać ludzi.

Pamiętajmy, że to jest przestępstwo i jeśli ktoś się wkurzy, może czekać nas proces.
Czy warto ryzykować? Myślę, że nie.
Jeśli chcemy się samochodu szybko pozbyć - sprzedajmy go do skupu aut uszkodzonych i powypadkowych.
.

Widok do druku:

Wahacz